Araç Fren Sistemleri

Araç Fren Sistemleri

Araç kullanımının yaygın hale gelmesi ve günümüzde neredeyse her evde en az bir aracın bulunması, güvenlik önlemlerine yönelik faaliyetlerin de artmasını beraberinde getirmiştir.

Araçların gövde ve kabin sistemlerinin iyileştirilmesi, hava yastıklarına yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve araç fren sistemleri üzerine çalışmalar yürütülmesi bu duruma verilebilecek en temel örneklerdendir. Her bir aksamın kendi içerisinde çok önemli olmasına ek, fren sistemlerinin öneminin biraz daha fazla olduğunu söylemek de mümkündür. Peki en genel tanımıyla fren nedir?
 

Fren Nedir?

Fren, kullanılan araçların durmasını ya da en azından hızını azaltmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan bir mekanizmadır. Fren sistemi ise bu mekanizmanın çok daha karmaşık yapılı olan halidir. Fren sisteminin yaygın olarak motorlu taşıtlarda kullanıldığını söylemek de mümkündür. 
 
Fren ve fren sistemlerinin önemi düşünüldüğünde, söz konusu mekanizmanın güçlü olmasının da ne denli önemli olduğunun farkına varılacaktır. Bunun temel nedeni ise zayıf olan bir fren sisteminin, aracı durdurmaya veya yavaşlatmaya yetmeyecek olmasıdır. Bu çerçevede hem fren sistemlerini güçlü bir yapıya getirmek hem de araç ve kişi güvenliğini arttırmak amacıyla geliştirilmiş olan birçok fren sistemi çeşidinden bahsetmek mümkündür. Araç fren sistemleri çeşitleri ise aşağıda değinildiği gibidir.
 

Araç Fren Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Araç fren sistemleri çeşitleri, aracın yapısına, modeline ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösteren sistemlerdir. Yaygın olarak kullanılan türleri ise aşağıda verildiği gibidir.
 
  • Hidrolik Fren Sistemi

Hidrolik fren sistemi, işlevini yerine getirirken aracın hidrolik yağ basıncından faydalanan araç fren sistemleri içerisinde yer alır. 
 

  • Havalı Fren Sistemi

Oto fren sistemleri arasında yer alan bir diğer isim, havalı fren sistemidir. Bu sistem, yaygın olarak ağır vasıta ya da ağır ticari olarak adlandırılan araçlarda görülür. Hava kompresörü ile çalışan bu sistem, frene basıldığı andan itibaren hava boşaltmaya başlar. Havanın boşalmasının sonucunda ise fren yapılmış olur. 
 

  • ABS Fren Sistemi
Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi olarak da adlandırılan ABS fren sistemi, yapılan ani frenlemeler sebebiyle ortaya çıkan tekerlek kilitlenmelerinin önlenmesini sağlar.  Abt Otomotiv Bosch Car Service olarak Başakşehir Araç, Oto Fren Sistemleri, araba fren sistemi olarak tüm marka araçlara oto servis hizmeti uygulamaktayız.
 

İlgili Konular

Başakşehir Fiat Servisi

Başakşehir Fiat Servisi

Fiat ve ailesinde bulunan her araca kaliteli ve hızlı hizmet sunan Başakşehir Fiat servisi, alanında uzman teknikerle bakım hizmetlerine hız kesmeden devam eden yetkili ana bayidir.

Rehbere git

Başakşehir Mercedes - Benz Servisi

Bakımların uygun fiyata işinin ehli kişiler tarafından gerçekleştirildiği Başakşehir Mercedes servisinde; araçların ihtiyaç duyduğu bakımlar son teknoloji ekipmanlar kullanılarak servis bünyesinde çözüme kavuşmaktadır.

Rehbere git
Başakşehir Mercedes - Benz Servisi
Maf Sensörü Arızası

Maf Sensörü Arızası

Rehbere git

Başakşehir Seat Servisi

Başakşehir Seat servisi, İstanbul’un her ilçesindeki Seat ve ailesi araçlara ev sahipliği yapan ve araçların performanslarını artıracak bakımlarla ile adını duyurmuş yetkili ana bayidir.

Rehbere git
Başakşehir Seat Servisi