Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Günümüzde otomobil sahiplerinin en istemeyeceği durum otomobillerinde bir arıza oluşmasıdır. Dünya genelinde yayılan salgın hastalıklarının insanlar üzerine pek çok etkisi olmuştur.

Bunlardan en önemlisi toplu taşımaya olan güvenin azalmasıdır. Bu sebepten dolayı insanlar kişisel araçları daha çok tercih etmeye başlamıştır. Fakat günümüzde hayat akışının hızlandığı yadsınamaz bir gerçekliktir. Böyle bir gerçeklik var iken insanlar kişisel araç kullanımının artmasıyla trafik problemini ortaya çıkartmıştır. 
 
Yukarıda verilen problemlerle ek bir de periyodik bakımlarını yapmamış olan araçların trafikte arıza vererek trafiği aksatması sorunları iyice arttırmıştır. Tam bu noktada İstanbul’da Başakşehir ilçesindeki oto elektronik servisleri bu sorunun farkına vararak pek çok noktaya Başakşehir bilgisayarlı arıza tespiti merkezleri kurmuşlardır. Bu husus İstanbul gibi yoğun bir şehirde yaşayan kişiler için çok önemlidir. Oto elektrik konusunda uzmanlaşmış kadrolarıyla Başakşehir bilgisayarlı arıza tespiti merkezlerinde otomobilin her türlü kusuru kullanıcıya rapor edilerek onarım için gerekli tavsiyeler verilmektedir.

Bilgisayarlı Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlı arıza tespiti modern bakım onarım sistemlerinin bir vazgeçilmezidir. Günümüzde teknolojinin hızla yayılmasıyla otomobillerde inanılmaz bir dönüşüm geçirerek pek çok parçasını elektronik hale getirmiştir. Yazılım dünyasının da gelişmesiyle araçların bir bilgisayar yardımıyla kontrol edilebilir olması kaçınılmaz hale gelmiştir.  Tüm bunların bir sonucu olarak bilgisayarlı arıza tespit konusu ortaya çıkmıştır. 
 
Oto bakım ve onarım merkezlerinde, bilgisayarlı arıza tespitinde öncelik olarak bilgisayar ve araç arasında kablolar yardımıyla bir bağlantı kurulur. Bu bağlantı yazılım geliştiricileri tarafından icat edilen bir yazılım ile araçtan veri çekilmesine olanak sağlar. Araçtan çekilen veriler ile aracın standart olan verileri karşılaştırılır. Karşılaştırılan verilerin sonucunda aykırı bir durum gözlenirse bu aracın gözlemlenen parçasının bozuk olduğunu gösterir. Bozuk olan bu parça değiştirilerek araç sahibinin güvenle yoluna devam etmesi amaçlanır. Bilgisayarlı arıza tespitinin faydaları şunlardır;
 
  • Aracın bozuk olan parçası kolaylıkla tespit edilerek farklı maliyetler çıkması engellenir.
  • Araç onarımı yapan ustanın hatalı tespiti sonucu oluşacak zaman kaybının önüne geçilir.
  • Araç sahibinin yanlış tespit sonucu yapılan onarımlarda gelecekte daha büyük bir arızayla karşılaşmasının önüne geçilir.
 

İlgili Konular

Dolapdere Sanayi Sitesi

Rehbere git

Başakşehir Fiat Servisi

Fiat ve ailesinde bulunan her araca kaliteli ve hızlı hizmet sunan Başakşehir Fiat servisi, alanında uzman teknikerle bakım hizmetlerine hız kesmeden devam eden yetkili ana bayidir.

Rehbere git
Başakşehir Fiat Servisi
Başakşehir Toyota Servisi

Başakşehir Toyota Servisi

Toyota ve üyesine yenilikçi çözümler üreterek uygun fiyatlandırma seçenekleriyle hizmet veren Başakşehir Toyota servisi, adını Toyota araçlar ile duyurmuş olan yetkili ana servistir.

Rehbere git

Park Freni Arızası

Her sürücünün güvenliğinde kritik bir rol oynayan park freni, modern otomobillerde giderek daha fazla teknolojik bir hal alıyor. Elektronik Park Freni (EPB), geleneksel el frenlerinin aksine, sadece bir düğmeyle kontrol edilen sofistike bir sistem. Bu yenilik, sürüş deneyimini kolaylaştırırken, arızaları da farklı bir boyuta taşıyor. EPB´nin temel işlevlerini, arızalarının nasıl anlaşılabileceğini ve bu tür bir arızanın aracınız üzerindeki potansiyel etkilerini ele alacağız. Böylece, bu önemli bileşenin sağlığını koruyarak yollarda daha güvenli olabilirsiniz.

Rehbere git
Park Freni Arızası