Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel arızasıbir aracın tekerlerinin dönmesini sağlayan dişlilerde önemli bir sorun olduğunu gösterir. Bir aksta bulunan iki teker dengesinin sağlanması yolculuk esnasında büyük önem taşır. Araç dönerken dışta kalan teker daha fazla mesafe kat eder. İçte kalan teker ise daha az mesafe kat eder. Gelişmiş diferansiyel yapısı şafttan gelen dönme gücünü 90 derecelik yön değişimi ile tekerlere aktarır. Böylece atacın doğrusal olarak hareketi sağlanır. Burada dengeli mesafe ayarı sayesinde iç ve dış tekerlerin dönüş esnasında optimum mesafe kat etmesi sağlanmış olur.
Diferansiyel arızası nasıl anlaşılırkonusu için birçok madde ve örnek getirmek mümkündür. Aracın çalışmasında kilit rol oynayan bu sistemin herhangi bir arızası kolayca anlaşılacaktır. Sağlam metal malzemeden üretilen pek çok dişli bu mekanizma içinde bulunur. Çok yoğun çalışan bu sistem ısınma ve sürtünme sorunlarına maruz kalır. Bu bölgede çalışmayı destekleyen en önemli unsurlardan biri de koruyucu yağdır. Yağın zamanında değişmediği durumlarda bu bölgede yaşanan sorunların daha sık görülmesi söz konusu olur.

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Nedir Hangi Parçalardan Oluşur?

Diferansiyel Nedir Hangi Parçalardan Oluşur?

Diferansiyel kompleks bir sistemdir ve düzenli çalışması için uyumlu birçok parçanın bir araya gelmesi gerekli olmuştur. Araçlar ilerlerken tekerler aynı zaman diliminde farklı mesafeler alabilir. Bu durum araç dönerken gerçekleşir. Araç hareket halindeyken motor tork gücünün eksilmeden tekerlere ulaşması gerekir. Tam da bu yüzden diferansiyel bir araç için kilit parçalardan biri olarak kendini gösterir. Diferansiyel arızası nasıl anlaşılır ve diferansiyel içinde neler var gibi açıklamalarla kafanızda bulunan soruları cevaplamaya devam edeceğiz. Öncelikli olarak diferansiyel içinde yer alan parçalar bir göz atabiliriz.
Diferansiyel gövdesi, aks dişlileri, mahruti dişli, istavroz taşıyıcı (dişli kutusu), ayna dişli, istavroz dişliler ve yağ tapası, bu sistem içinde yer alan ana parçalar olarak karşınıza gelir. Bir aracın dengeli çalışmasını sağlayan bu sistem her an çalışır durumda olmalıdır. Kutu içinde bulunan parçalarda oluşan tortu ve kopma sorunları zamanla problemin daha hızlı şekilde büyümesine neden olur. Eğer bir kırılma söz konusu olursa dişliler çalıştıkça başka parçalar da bu kırılmadan olumsuz etkilenir. Diferansiyel arızası ortaya çıktığında aracı durdurmak ve hareket ettirmemek çok önem arz eder. Alınacak bu basit önlem sayesinde sistem içindeki hasarın çok daha az olması sağlanır.

Diferansiyel Nedir Hangi Parçalardan Oluşur?

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Araçlarda ortaya çıkan sorunlardan ilk olarak sürücülerin haberi olur. Aşina olduğu durumun dışında yaşanan gelişmeler sürücüler için bir uyarı gibidir. Diferansiyel arızası durumunda da bu kural geçerlidir. Araçta diferansiyel sorunları baş gösterdiğinde bunu anlamak çok zor olmaz. Diferansiyelde herhangi bir sorun olursa aşağıdaki durumlar ortaya çıkar:

  • Aracın kalkışında, viraja girildiği anda, vites değiştirirken güçlü bir takırtı sesi geliyorsa veya ağlama şeklinde ses geliyorsa
  • Araç tekerlerinde dengesiz bir aşınma göze çarpıyorsa
  • Aracın yol tutuşunda bir kayıp yaşanıyorsa
  • Kutudan yağ geliyorsa
  • Aracın hızlanma süreçlerinde araçta titreme oluyorsa, aracın diferansiyel bölgesinde önemli bir sorun ortaya çıkmış demektir.
Araçta ortaya çıkan hasarın durumuna göre artık araç hareket edemez hale gelebilir. Birtakım belirtilere rağmen aracıyla yol almak isteyen sürücüler aracına daha fazla zarar verebilir. Kırık dişlilerin rastgele hareketi yüzünden sağlam dişlilerin de bu durumdan etkilenmesi söz konusu olur. Yerleşim birimlerinden uzak bir yerde bu sorunlar ortaya çıkacak olursa sürücüler için daha sıkıcı bir sürecin ortaya çıkması söz konusu olur. Aracın çekilmesi veya uzmanların aracın bulunduğu yerde hizmet vermesi gerekli olabilir. Her iki durumda da aracın ciddi bir destek alması gerekir.

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Diferansiyel Tamir Edilir Mi?

Diferansiyel tamiri işin uzmanı olan bir servisin verdiği hizmetler arasında yer alır. Aslında bu sistem tamir edilirken parçaların tamiri pek mümkün olmaz. Buradaki tamir sürecini sisteme bağlı olan parçaların değişimi olarak görmek gerekir. Zarar gören ve artık kullanılamaz hale gelen bir dişilinin onarımı imkânsız gibidir. Yedek parça tedarikinde çok zorlanan ülkelerde kaynak, döküm ve işleme çalışmaları ile bazı parçaların geri dönüşümü mümkün olabilir. Orijinal parçaların kolaylıkla tedarik edildiği ülkemizde ise uzman servisin sağladığı imkânlara güvenmek daha akılcı bir sonuç ortaya koyacaktır. Diferansiyel kutusunun açılmasına ve içinin kontrol edilmesine müteakip, gerekli, tedarik adımları uzmanlar tarafından hemen atılacaktır. Tedarik edilen parçaların kullanımı ile diferansiyel performansının olması gereken yere gelmesi mümkün olacaktır.
Diferansiyel kutusunun açılması ve parçaların değişim sürecinde kutu içinde bir temizlik yapmak gerekir. Tortu ve partiküllerin temizlenmesi ile değişim işleminin daha başarılı sonuçlarını görmek mümkün olacaktır. Yeni ve sağlam dişliler diferansiyel ömrünü uzatacaktır. Temizlik ve sonrasında yeni yağ kullanımı ile diferansiyelin çalışma performansı istenen seviyeye gelecektir.

Diferansiyel Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Aracını bilen ve onun sistemlerine aşina olan sürücüler çoğu zaman arıza durumunda hemen harekete geçmek ister. Eğer sorun diferansiyel arızası olursa burada biraz temkinli davranmak gerekir. Ne kadar bilgili ve donanımlı olursa olsun, sürücülerin diferansiyel arıza durumunda yapacakları çok sınırlıdır. Pek çok araç bir servisle ortak çalışma yürütür. Bu ortaklık sorunlara karşı çözüm ortaklığı anlamına gelir. Deneyim, tecrübe ve teknik imkânları geniş olan servisler bu konuda güven veren hizmetlerle sürücülerin yanında olur. Parça kalitesi ve hizmet kalitesi sürücülerin bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu konu başlıklarıdır.
Yolculuk esnasında sürücüler diferansiyel arızası durumundan şüpheleniyorsa aracını emniyetli bir yere çekmelidir. Aracın bu süreçte daha fazla trafikte olması herkes için risk oluşturur. Diferansiyelde oluşan arıza sebebiyle bir süre sonra araç çalışmaz hale gelir. Uzmanlar tarafından zamanında yapılan müdahaleler aracın arızasını giderir ve sorunların çözümüne yardımcı olur.

Diferansiyel Arızasında Servis Çözümlerimiz

Diferansiyel arızası tespit ve giderme konusunda bir asırlık geçmişe sahip olan servisimize ve sunduğumuz hizmetlere güvenebilirsiniz. Aracınızın her türlü sorununda çözüm ortağı olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz. Tedarik ettiğimiz orijinal parçalar ve değişim sürecinde yaptığımız çalışmalar aracınızın kaldığı yerden devam etmesine ve güvenli ulaşımına destek verecektir. Diferansiyel kutusunun açılması parçaların çıkarılması ve sorunlu olanların yenisi ile değişimi bu süreçte uzmanlar tarafından yakından takip edilir. Temizlik ve yeni yağ takviyesi ile diferansiyelin bundan sonraki süreçte sağlıklı şekilde çalışması sağlanmış olur. Pek çok ticari araç için zaman çok önemlidir. Serviste verilen hizmetin hızlı olması araç sahipleri için büyük önem arz eder. Bu sayede iş kaybını en asgari düzeye indirmek söz konusu olur.
Diferansiyel parça değişimi bir aracın tekrar sağlıklı gücüne ulaşmasını sağlar. Motorun tork gücü tekerlere ulaşırken gerekli değişim çalışmaları ile aracın gücü yerine gelmiş olur. Bosch markasının servisimize vermiş olduğu güven sayesinde sorunların üstesinden geliriz. Sahip olduğumuz geniş servis imkânları her türlü tamir ve değişim sürecinde bize avantaj sağlar. Aracına değer verenlerin ortak buluşma adresi olan servisimiz hızlı ve güvenilir şekilde hazırladığı çözümlerle yanınızdadır. Kaliteli ve doğru hizmet için bize ulaşabilirsiniz.