Motor

Motor

Aracın motor bakımının düzenli olarak yapılması, motorun devamlılığı açısından önemlidir.

Motor arızalarının ertelenmesi aracın ansızın arızalanmasına ve aracın yolda kalmasına sebep olacaktır. Bu durumlar ise altından kalkılamayacak masrafların doğmasına yol açacaktır. Başakşehir araç motor bakımları sayesinde motorda oluşan veya oluşmaya yüz tutmuş sorunlar giderilerek aracın performansı artırılmaktadır.
 
Aracın senede bir defa ya da belirtilen kilometreler arasında periyodik bakım hizmetinden yararlanması gerekir. Periyodik bakımlarda araçlarda oluşan arızalar tespit edilmekte ve araçlar onarım bölümüne sokulmaktadır.
 
Genelde dizel araçlar için 15.000 kilometrelik periyotlarda, benzinli araçlarda ise 10.000 kilometrelik sürelerde periyodik bakım işlemleri uygulanmaktadır.

Motor Bakımı Sırasında Ne Yapılır?

 1. Motor yağı değişimi
 2. Yağ filtresi değişimi
 3. Yakıt filtresi değişimi
 4. Polen filtresi değişimi
 5. Hava filtresi değişimi
 6. Soğutma filtresi değişimi
İnsan için su ne kadar önemli ise araç içinde motor yağı oldukça önemlidir. Motorun sorunsuz bir şekilde çalışmasını ve aşınmasını önleyen yağın eksik olmaması ve araçla uyumlu yağın seçilmesi çok önemlidir. Araçta yağ ışığı yanıyorsa ya da dizel araç için 15.000 kilometre, benzinli araç için 10.000 kilometrelerde motor yağının değişmesi gerekir.
 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Motor arızası oluşan araçların her türlü bakımı ile ilgilenen Başakşehir araç motor servisi, uzman teknikerler ile bakımları devam ettirmektedir.
 
 1. Motor yağı değişimi yapılırken mutlaka hep aynı marka ve kalite de yağın kullanılması
 2. Triger kayışı, akü kutup başları ve ateşleme bobinlerinin değiştirilmesi gerekir.
 3. Araçlar 50.000 kilometreye ulaştığında subap ayarları yenilenmelidir.
 4. Motor soğuk ise araca gaz verilmemeli motorun ısınması beklenmelidir. Bu sayede motorun ömrü uzatılmış olur.
 5. Motorun soğutma sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışması adına 4 mevsim antifriz kullanılmalıdır.
Motorun çalışması için gerekli olan yağ, filtreler aracığıyla sistemlere iletilmektedir. Motorun çalışması ve yağın devir daim yapabilmesi için filtrelerin temizlenmesi ve gerektiği durumlarda değiştirilmesi gerekir. Başakşehir araç motor servisi ile oto filtre değişim yapılarak araçların arızalarının giderilmesi ve eski performansına ulaştırılması sağlanmaktadır.
 

İlgili Konular

Park Freni Arızası

Park Freni Arızası

Her sürücünün güvenliğinde kritik bir rol oynayan park freni, modern otomobillerde giderek daha fazla teknolojik bir hal alıyor. Elektronik Park Freni (EPB), geleneksel el frenlerinin aksine, sadece bir düğmeyle kontrol edilen sofistike bir sistem. Bu yenilik, sürüş deneyimini kolaylaştırırken, arızaları da farklı bir boyuta taşıyor. EPB´nin temel işlevlerini, arızalarının nasıl anlaşılabileceğini ve bu tür bir arızanın aracınız üzerindeki potansiyel etkilerini ele alacağız. Böylece, bu önemli bileşenin sağlığını koruyarak yollarda daha güvenli olabilirsiniz.

Rehbere git

Başakşehir Fiat Servisi

Fiat ve ailesinde bulunan her araca kaliteli ve hızlı hizmet sunan Başakşehir Fiat servisi, alanında uzman teknikerle bakım hizmetlerine hız kesmeden devam eden yetkili ana bayidir.

Rehbere git
Başakşehir Fiat Servisi
Maf Sensörü Arızası

Maf Sensörü Arızası

Motora giren hava miktarını ve sıcaklığını ölçen bir sensördür. MAF Sensörün kirlenmesi veya hasar görmesi bu sistemde arızaların yaşanmasına neden olmaktadır.

Rehbere git

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Egzoz gazlarının bir kısmını tekrar emme manifolduna yönlendiren bir valftir. Yanma odasındaki sıcaklığın düşürülmesi ve emisyonların azaltılmasında görevlidir. Kirlenmesi yada hasar görmesi arızalara yol açar.

Rehbere git
EGR Valfi Arızası Belirtileri