EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR valfi arızası belirtileriyanmamış oksijen gazının egzoz gazından ayrılıp yeniden yanma odalarına dönüş yapmadığını gösterir. Yanmalı motorlarda olumlu geri dönüşüm ve yüksek performans açısından önem taşır. EGR valfi sayesinde yanmamış oksijen egzozdan atılmaz ve yanmış gazlardan ayrılarak yanma odalarına geri dönüş gerçekleştirir. EGR valfi arızası ortaya çıktığında direkt olarak araçta düşüş gösteren bir performans söz konusu olur.
Yanma odalarına yüksek oksijen sağlanması patlama ve yanma gücünü artırır. Yanmalı motor sistemlerinde EGR valfi sayesinde güçlü bir yakıt ve verimli bir motor gücü ortaya çıkar. EGR valfi arızası nedeniyle şu şekilde sorunlar ortaya çıkar:

 • Araçta emisyon artışı gözlenir
 • Motor gücünde azalma görülür
 • Aşırı yakıt tüketimi söz konusu olur
 • Oluşan motor teklemesi ile hız ve performans kaybı yaşanır
 • Oluşan birikinti ve kurum nedeniyle EGR valfi açık ya da kapalı konuma gelir
Şehir içi trafiğinde kurum ve diğer sorunlarda artış gözlenir. Oto yollarda ve uzun yolculuklarda ise sorunlarda azalma olur. ‘’Motor kontrol ünitesi’’ ECU bulunan modern segment araçlarda göstergedeki ikaz özelliği ile EGR valfi sorunları hemen anlaşılır. Bu sayede sürücülerin çözüm için daha fazla zamanı olur.

EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri Nelerdir?

EGR Valfi Arızası Belirtileri Nelerdir?

EGR valfi arızası belirtileri sayesinde sorunları anlamak ve bu konuda pratik çözümleri hazırlamak daha kolay olur. Arızaya sebebiyet veren durumların yanında bu arızaların nelere yol açacağını bilmek önem arz eder. Oksijenin verimli kullanılmasına destek veren bu sistem arızalanırsa aracın yeteri derecede oksijen ve yanma desteği alamaması söz konusu olur. EGR valfi arızalarında şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Araç rölantide çalışırken alışılmışın dışında dengesizlikler olur
 • Ani hızlanma ve tekleme gibi dengesizlikler olur
 • Motordan uğultu ve vuruntu şeklinde sesler gelir
 • Motor arızası ışığı yanar ve arıza konusunda sürücüyü ikaz eder
 • Kükürt kokusu ve keskin bir yakıt kokusu hissedilir
 • Araç emisyonunda normal değer üzerinde bir artış olur
 • Araç çok yakıt harcamaya başlar
Araç sürücüleri belirtilere bakarak sorun olduğunu hemen anlar ve çözüm için daha bilinçli hale gelir. EGR valfi ile ilgili arıza kodları, P0401, P0402, P0403, P0404, P0405, P1404 VE P1406 şeklinde ortaya çıkar. 

EGR Valfi Arızası Belirtileri Nelerdir?

EGR Valfi Ve Araçlar İçin Önemi

EGR Valfi Ve Araçlar İçin Önemi

EGR valfinin açılımı ‘’Exhaust Gas Recirculation’’ şeklindedir. Dizel ve benzinli araçlarda bulunan bu devir daim sistemi vakumlu, selonoidli ve elektronik olarak üç farklı şekilde kendini gösterir. Motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından N75 valfine gönderilen sinyal sayesinde dişli sisteminin yardımı ile EGR valfi çalışır. Araç performansını stabil ve yüksek seviyede tutmak için tasarlanan bu sistem yanmalı motorların gücünü, en olması gereken noktada tutar.
EGR valfi devamlı olarak çalışmaz ve belli aralıklarla çalışarak görevini yerine getirir. Rölanti ve düşük devir esnasında devreye giren sistem yüksek performanslı ve ani çalışmalarda devre dışı kalır. Egzoz gazı, sıcak hava ve oksijen gazının bir arada olması yanma kuvvetini artıran bir sonuç ortaya koyar. Sistemin çalışmasına destek veren egzoz gazı zaman içinde sertleşerek belli noktalarda toplanır. Kurum dediğimiz bu olay tıkanmaya ve performans düşüşüne neden olur. Belli aralıklarla yapılan uzman temizliği ise sorunun aşılmasında önemli bir etken olarak kendini gösterir.
Selenoid EGR Valfi: Bir bobin desteği ile çalışan EGR valfi seçeneği çok yaygın olmayan bir modeldir. Gaz geçiş kanalı açılıp kapanan bu valf sistemi bir kumanda aracılığı ile kullanılır. ECU kumandası sayesinde düzajlanan EGR valfi diyaframlı vakum tüpüne etkisi ile çalışır. Valfin açılıp kapanması sistemde bulunan bobin yardımı ile gerçekleşir.
Vakumlu EGR Valfi: Daha çok eski model araçlarda bu valf sistemi görülür. Vakum pompası bu sistemin merkezindedir. Silindir kapağında bulunan eksantrik mili yardımı ile hareket desteği alan bu sistem, bu valfin ilk dönemlerdeki teknolojisini temsil eder.
Elektronik EGR Valfi: Otomotiv sektöründe yer alan elektronik teknolojiler günümüzün son teknolojileri olarak bilinir. Motor bilgisayarı tarafından yönetilen bu sistem gelişmiş sensörler yardımı ile verimli çalışır. Veri alışverişi sayesinde valf konumu sorunsuz olarak ayarlanır ve emisyon konusunda yüksek randıman ortaya çıkar.

EGR Valfi Ve Araçlar İçin Önemi

Sıkça Sorulan Sorular

EGR Valfi Arızası Gidermede Uzman Servisin Önemi

EGR valfi ile arızalar ortaya çıktığında sürücülerin bunu anlaması için bazı belirtiler ortaya çıkar. Konu tam anlaşıldıktan sonra çözüm için neler yapılacağına bakmak gerekir. Genelde bu gibi durumlarda kapsamlı bir temizlik çalışması, tamir hizmeti ve parça değişimi konusunda gerekli adımlar atılır. Servis elemanları zamanla elde ettiği bilgi birikimi ile bu konuda oldukça deneyimli bir konuma gelmiştir. Teknoloji donanımına ve uzman kadroya sahipolan teknik servis yardımı, sorunların çabucak tespit edilip hızlıca giderilmesine önemli katkı sağlar.
Hizmet yardımı alınacak olan servisin kurumsal bir yapıya sahip olması büyük önem arz eder. Araç sahipleri bu sayede araçlarını güvenerek servise emanet eder. Bosch teknolojileri tarafından desteklenen servis tercihinin ana nedeni bu servislere duyulan güvendir. Tamir ve parça değişim süreçlerinde hem kadro hem de malzemeler özenle seçilerek hizmet sunulur. Böylece sorunların doğru hamlelerle giderilmesi söz konusu olur.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR valfi arızası nasıl anlaşılırsorusuna cevap verirken arızanın nasıl giderileceği konusuna da bakmak gerekir. Ortaya çıkan bir takım belirtile araçta EGR valfi ile ilgili bir sorun olduğunu ortaya koyabilir. Bu tip belirtilere bakarak sürücülerin gerekli değerlendirmeleri yapmaları tavsiye edilir. Emisyon değeri yükselişe geçerse ve buna bağlantılı olarak göstergede ikaz ışığı yanarsa sorunu anlamanın en kolay yolu ortaya çıkmış olur. Araç seyir halinde ilerlerken anormal ve sıra dışı sarsıntılar beklenmez. Söz konusu EGR valfi arızası olduğunda ise araçta bulunanların kolaylıkla hissedeceği bir sarsıntının ortaya çıkması söz konusu olur. Bu ve benzer durumlarda sürücüler bir şeylerin yolunda gitmediğini hemen anlayabilir.
EGR arızası nasıl anlaşılırve bu durumda neler yapılır gibi sorular sürücüleri yakından ilgilendirir. Genelde bu gibi durumlarda çabuk ve pratik çözümlere yönelmek iyi bir yol olacaktır. Ortaya çıkan birbirinden farklı durumları takip ederek bazı sorunların olup olmadığını anlamak mümkün olur. Rolantidedengesizlik ve çalışma esnasında motor sıcaklığının artışı insanların çok sık karşılaştığı belirtiler arasında bulunur. Sistemde kullanılan gaz karışımının sağlıksız olması egzozdan siyah duman çıkmasına neden olabilir. Böylece EGR valfi arızası nasıl anlaşılır ve belirtilerine de işaret edecek doğru sonuca ulaşmak mümkün olur. 
EGR arızası nasıl anlaşılırgibi bir soru soran araç sahipleri bu konudaki bazı belirtilerle karşı karşıya kalmış olabilir. Aracın yakıt tüketimi artarken performansında yaşanan düşüş, bu konuda adeta ikaz edici bir belirti olarak kendini gösterir. Araçlarda bu türden arızalar oluştuğunda temizlik tamir ve değişim gibi işlemler uygulanır. Aracın ve araç sahibinin iyiliği için işinde uzmanlaşmış ve teknik olarak çok gelişmiş servisten yardım alınması gerekir.